Otrokovice - nová záchranářská základna za 139 milionů

Nová výjezdová základna v Otrokovicích pro záchranářské týmy je kompletně vybavená a plně funkční, s trenažérem pro řidiče sanitních vozidel a zázemím pro biohazard tým. Základna nabízí větší bezpečnost, prostor pro školení a přípravu na mimořádné události.


Zcela nové výukové středisko pro řidiče sanitních vozidel s trenažérem, zázemí pro biohazard tým a mimořádné události, stejně jako sklad pneumatik a pneuservis. To vše nabízí nová výjezdová základna v Otrokovicích, odkud záchranářské týmy začaly do terénu vyjíždět posledního listopadu loňského roku. Od té doby se poměrně rozsáhlý areál dovybavoval a dolaďoval tak, aby základna sloužila jednotlivým odbornostem co nejlépe.

„V tuto chvíli je výjezdová základna v Otrokovicích kompletně vybavena a plně funkční, je moderní a prostorná. Zároveň je pracovištěm, jaké tady potřebujeme – zajistí větší bezpečnost místních obyvatel a zároveň má kapacitu na rozšíření týmu, který bude potřebný na budované dálnici D55,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Zároveň upozornil, že základna stojí na velmi strategickém místě, na okraji tří okresů – Zlín, Uherské Hradiště a Kroměříž, a sanitky jsou poblíž napojení na dálnici.

Záchranáři třicet let sídlili v pronajatých prostorech otrokovické polikliniky. „V budově polikliniky bylo stěží místo pro dvě výjezdové skupiny. Nová výjezdová základna nám dává prostor pro další, tedy třetí výjezdovou skupinu. Ta začala v Otrokovicích fungovat od Nového roku. A do budoucna bude možné tento počet ještě navýšit,“ řekl ředitel ZZS Zlínského kraje Josef Valenta.

Kromě rozšíření počtu výjezdových skupin, nabízí nová základna i mimořádný prostor pro školení a výuku řidičů vozidel zdravotnické záchranné služby. Jeho srdcem je trenažér pro nácvik zvládnutí krizových situací v silničním provozu. Pracoviště instruktora na první pohled připomíná domácí herní zázemí, skládající se z počítače, dotykového monitoru, tabletu, volantu s pedály a „space mouse“. Samotný trenažér je postaven na pohyblivé platformě a sedák řidiče s přístrojovou deskou včetně ovládacích prvků jsou identické s vozidly VW Transporter, které Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje používá. Pro zobrazení prostředí slouží pět obrazovek nebo brýle pro virtuální realitu. „Naši řidiči dosud absolvovali jen jízdy na polygonu v Jihlavě. Tímto trenažérem, na kterém dokážeme nasimulovat například různý stav vozovky, počasí, sestavit si vlastní prostředí a situace, získáváme zcela nové možnosti ve vzdělávání řidičů záchranky,“ řekla vedoucí Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS Zlínského kraje Dana Polášková.

V další části rozlehlého areálu našel důstojné zázemí také záchranářský tým specializovaný na převozy pacientů s vysoce nebezpečnou nákazou, tedy takzvaný biohazard tým. Ten měl své stísněné prostory ve výjezdové základně ve Zlíně. „Ty neumožňovaly adekvátní uložení potřebných věcí. Navíc přímo na základně v Otrokovicích, díky prostorovým možnostem, můžeme i pravidelně tuto činnost nacvičovat, aniž bychom omezili záchranářské skupiny ve výjezdu,“ uvedl náměstek pro léčebnou péči ZZS Zlínského kraje Dorián Pfeifer.

V budovách je také nově sklad zdravotnického a dalšího materiálu pro mimořádné události a hromadná neštěstí, sklad pneumatik a servisní prostor pro automobily. V dalším objektu jsou garáže pro sanitky, myčka, sklady léků, zdravotnického materiálu a dezinfekce i nebezpečného materiálu.

Nová výjezdová základna vznikla přestavbou tří budov střední průmyslové školy. Proměna začala v lednu 2022 a přesáhla 139 milionů korun, dotace z IROP činila 85,5 milionu korun, zbytek peněz hradil Zlínský kraj jako zřizovatel záchranky.

ZZS Zlínského kraje má celkem 16 výjezdových základen. Ta sedmnáctá se začne stavět letos v Luhačovicích, stejně tak stavbaři začnou rozšiřovat stávající základnu v Uherském Hradišti.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
pivní lázně s ubytováním

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024