Výstava kouzel minulosti: Objevte svět Baťova impéria

Nová výstava Baťa - 130 let poté představuje historii slavné české obuvnické firmy pomocí moderních technologií. Výstava probíhá od 5. března do 14. dubna v Kolektivním domě a obsahuje unikátní archivní materiály a ukázky umělé inteligence v podobě virtuálních avatarů zaměstnanců firmy Baťa.


Baťa - 130 let poté: Nová výstava přivádí na scénu historii a technologii

VÝSTAVA BAŤA: 130 LET POTÉ

Unikátní výstava ke 130. výročí založení firmy Baťa a 100. výročí filmové tvorby ve Zlíně představuje vybrané černobílé snímky z originálního baťovského fotoalba z roku 1919 za pomocí umělé inteligence v barvě a v pohybu. Nové technologie vrací zašlým místům a dávným okamžikům život a uvádí nás v úžas. Na pozadí minulosti právě otevíráme bránu do budoucnosti. Pojďte dál! Výstava bude k vidění od 5. března do 14. dubna v Kolektivním domě.

O FOTOGRAFIÍCH

V roce 1919 si baťovští zaměstnanci připomněli čtvrt století od založení své firmy. Vedle článku, který na titulní straně vnitropodnikového časopisu Sdělení v září toho roku otiskli, nechal zhotovit „ku 25letému jubileu závodu jeho zakladateli, panu T. Baťovi, oddaný a vděčný personál“ album 89 snímků jednotlivých skupin zaměstnanců, především zlínských továrních provozů a vybraných firemních prodejen.

Alba vznikla celkem dvě. První, větší z nich o šířce 68 cm a výšce 48 cm v honosné celokožené vazbě s 89 fotografiemi a popiskami, bylo darováno Tomáši Baťovi a dochovalo se ve fondech Státního okresního archivu Zlín. Druhé, skromnější album o šířce 34 cm a výšce 24 cm s 69 fotografiemi bez popisků zůstalo upomínkou zaměstnancům firmy. Převážná část snímků obou alb je shodná, zbylé se vzájemně doplňují. Druhé album přečkalo v soukromém vlastnictví všechny zvraty 20. století, dnes je uloženo ve sbírkách baťovských reálií autora této výstavy.

Alba jsou nejstarší dochovanou ucelenou fotografickou dokumentací firmy Baťa a současně mimořádně cenným vhledem do obuvnického podniku na prahu národní a zakrátko mezinárodní expanze.

OTEVÍRACÍ DOBA

 • Středa-neděle: 14-18 hodin (s výjimkou Velkého pátku 29. 3.)

 • Poslední vstup na výstavu je možný v 17.30.

VSTUPNÉ

 • Vstupné dospělí 160 Kč, děti do 14 let a senioři 100 Kč, školní skupina 50 Kč/dítě, doprovod zdarma.

 • Vstupenky zakoupíte na místě a onlinezde.

 • Cena vstupenky na doprovodný program je stejná jako na výstavu, pouze na představení PREFABY je nutné si zakoupit vstupenku zvlášť za 199 Kč.

DOPROVODNÝ PROGRAM

 • 5. 3.-14. 4.: AVATAR tehdejšího zaměstnance firmy Baťa

Takto nějak mohl vypadat a mluvit. Virtuální zaměstnanec z prvních let firmy Baťa v životní velikosti bude ozdobou výstavy a zodpoví vaše zvídavé dotazy na téma firmy Baťa. Jeho podobu, hlas i reakce vytvořila podle dostupných informací a dobových nahrávek, záznamů a fotografií umělá inteligence.

 • 5. 3. v 17 hodin: MÁME SE BÁT AI? (beseda)

Etické aspekty rozvoje umělé inteligence. Beseda s odborníky i těmi, kteří s AI denně pracují.

 • 17. 3. v 15 hodin: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

Historik Zdeněk Pokluda představí vystavované fotografie v kontextu doby a situace firmy Baťa.

 • 5. 4. v 17 hodin: PŘELOM A TRANSFORMACE FIRMY BAŤA (beseda)

Povídání ředitele Státního okresního archivu Zlín Davida Valůška a historika Ondřeje Ševečka na téma fungování firmy Baťa za první světové války a její transformace pro mírové podmínky.

 • 7. 4. v 15 hodin: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

Zlínský filmař a sběratel Jiří Madzia přiblíží okolnosti objevu vystavených fotografií a jejich cestu k publikaci jako součást procesu badatelské investigace.

 • 12. 4. 16-21 hodin: PREFABY (Plata company + mir.theatre)

Vůbec poprvé zveme veřejnost do sklepa Kolektivního domu na intimní představení pro sedm diváků.
Pre-apokalyptická betonová idyla odehrávající se na půdorysu příběhu tří bezejmenných sousedů. Autorská výtvarně zvuková inscenace, která se odehrává na umakartovém stole a volně variuje motivy každodenního života v paneláku – symbolu splněného snu o moderním bydlení v zemích bývalého východního bloku. Předprodej již brzy onlinezde, v Kolektivním domě během otevírací doby výstavy a v showroomu Živého Zlína na nádvoří zámku.

 • 5. 3.-14. 4.: WORKSHOP

Přivoňte si ke kůži, osahejte si ševcovské řemeslo a odneste si domů originální památku na výstavu! Baťovská minidílnička je k dispozici po celou dobu výstavy. Vhodná je pro děti i dospělé.

Výstavu pořádá příspěvková organizace Živý Zlín ve spolupráci s IS produkcí, Jiřím Madziou (www.vystavybata.cz), Státním okresním archivem Zlín, Českým rozhlasem Zlín, 44 Centrem řemesel, městem Zlín a s dalšími partnery.
Změna programu vyhrazena. Z události pořizujeme foto a audiovizuální záznamy. Více na www.kulturazlin.cz.Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky


Hlavní zprávy