ZPRÁVY AKTUALITY Zlínský kraj

Vizovice znovu zavádí městskou policii

Vizovice na Zlínsku se rozhodlo obnovit svou Městskou policii po 17 letech. První strážník by měl nastoupit do podzimu a druhý v roce 2024. Obnova byla schválena kvůli nárůstu drobných přestupků a omezené kapacitě státní policie.

0

Dnes Rebeka Schmidt

Děti Země komplikují výstavbu Dálnice D49

Organizace Děti Země a Egeria se odvolaly proti povolení stavby prozatimních sjezdů z dálnice, což by mohlo způsobit prodlevy v dostavbě projektu. Spolky požadují přezkoumání některých závazných stanovisek a doplnění podmínek stavebního povolení týkající se ekologického dozoru.

0

Dnes Lenka Hubingerová

Mrazy ohrožují kvetoucí stromy v kraji

Ovocnářství v ČR čelí výjimečně teplému období ovlivňujícímu kvetení stromů. Odborníci varují před posunutím časového rámce kvetení o zhruba 14 dní. Hrozba mrazu však znepokojuje ovocnáře, kteří sledují vývoj teplot. Sklizeň by se mohla posunout do srpna kvůli předčasnému kvetení.

0

Včera Miroslav Pucholt

Sucho narůstá - vegetace je o měsíc napřed

Vegetace roste rychleji kvůli předčasné odtávání sněhu a vysokým teplotám v České republice. Stromy a rostliny odebírají vodu o měsíc dříve, než je obvyklé, což zvyšuje riziko sucha, pokud nezačne pršet intenzivněji.

0

Včera Lenka Hubingerová

Česká zemědělská půda je plná pesticidů

Zemědělská půda v Česku je znečištěná pesticidy z minulosti, ukazuje výzkum Mendelovy univerzity. Pesticidy, některé i zakázané v EU, ovlivňují biodiverzitu a zdraví lidí. Vědci varují o nelegálním použití pesticidů a agrochemikálií.

0

Včera Lenka Hubingerová

Zdolej vrcholy Valašska na kole a získej korunu!

Výzva Vrchařská koruna Valašska (VKV) motivuje veřejnost k objevování nových míst na kole. Účastníci zdolávají vrcholy dle svých možností a tras, přičemž si fotodokumentují své úspěchy na vrcholech a ukládají na svůj web profil. Informace lze najít v mobilní aplikaci Vrchařská koruna nebo na webu.

0

Včera Adam Wágner

Oprava rušné silnice I/49 v Otrokovicích ovlivňuje MHD

Poprvé od roku 1992 probíhá oprava dvouproudé silnice I/49 v Otrokovicích-Kvítkovicích, spojující Slovensko a Zlín. Rekonstrukce zahájená Ředitelstvím silnic a dálnic ČR ovlivnila provoz MHD a vyžádala si změny výlukových linek.

0

Před 2 dny Adam Wágner

Dva roky uzavřený úsek cyklostezky u Napajedel kvůli stavbě mostu

Stavební práce komplikují jízdu cyklistů podél Baťova kanálu. Dvě části cyklostezky jsou přerušeny, jedna kvůli stavbě dálničního mostu (dokončení 2025), druhá kvůli opravě plavební komory (uzavřeno do 3. května).

0

Před 3 dny Ester Vohradská

Doprava na Slovensko dočasně zpomalí

Opravy mezinárodní silnice spojující Česko se Slovenskem dočasně zpomalí cestu na Slovensko, především kvůli opravám křižovatek u Zašové a v Rožnově. Cílem je zvýšit bezpečnost a zlepšit provoz, opravy zahrnují modernizaci signalizace a nové odbočovací pruhy.

0

Před 4 dny Rebeka Schmidt

Lavičky odkrývají tajemství hor

Projekt "Spočni a pozri na krásu Javorníků a Beskyd" láká turisty na malebné scenérie s dřevěnými lavičkami a informačními tabulemi. Navštivte a vychutnejte si krásu Javorníků a Beskyd.

0

Před 5 dny Jiří Padevěd

Vysoké pokuty za ignorování blokového čištění

Nedodržování blokového čištění v jarní a podzimní sezoně může řidiče prodražit. Městské úřady ve Zlíně a Brně zvyšují poplatky za nadzvednutí auta, které je zaparkováno v oblasti připravené na čištění. Pokuty za toto přestoupení jsou nyní nejvyšší v zemi.

0

Před 6 dny Jiří Padevěd

Turistické putování cyrilometodějskou trasou

Turistická a poutní sezona propojuje historii a kulturu České republiky a Slovenska putováním po Cyrilometodějské stezce z Kopčan do Mikulčic. Cesta nabízí zastavení plná historie a unikátních památek, jako je kostel sv. Markéty Antiochijské a Slovanské hradiště v Mikulčicích.

0

Před 6 dny Michaela Prokopová

Saharský písek ustupuje

Meteorologové hlásí konec smogové situace, způsobené Saharským pískem. Postupně se zlepšuje vzduch v České republice, i v Moravskoslezském kraji. Lidé s dýchacími a srdečními potížemi by měli být opatrní.

0

Před týdnem Michaela Prokopová

Plány na vzestup, akce a novinky na tržišti Zlín

Město Zlín se snaží oživit tržiště tím, že zvýší počet akcí, rozšíří gastronomickou nabídku a vytvoří kooperace s městskými akcemi, jako je filmový festival nebo Barum rally.

0

Před týdnem Jiří Padevěd